דת ואלוהים בראי האבולוציה - שאלת קיומו של המין האנושי

דת ואלוהים בראי האבולוציה

 

שאלת קיומו של המין האנושי PDF הדפס דואל

שאלת קיומו של המין האנושי הייתה פעם הגדולה מכל התעלומות, אבל אין היא עוד בגדר תעלומה, משום שפתרונה התגלה לנו. מפענחי הפתרון היו צ'רלס דארווין ואלפרד ראסל. הם הראו כיצד הכשירויות המופלאות של יצורים חיים התפתחו באמצעות תהליך של הברירה הטבעית, ללא תוכנית או הנחיה חיצונית. תהליך הפגת המסתורין הואץ במאה הנוכחית ומצא את ביטויו בהצלחתן של הביוכימיה והביולוגיה המולקולרית להסביר את אופן תפקודם של יצורים חיים. למרות זאת, רבים הם האנשים שאינם יודעים על הפתרון האלגנטי והיפה שניתן לשאלה זו, וממשיכים להחזיק באמונה דתית סותרת על פי רוב.

אם אנסה לסכם, הדת נועדה כדי לסלק מתוך העולם את אותם אלמנטים של ארעיות ושל שרירותיות הפוגעים באותו דטרמיניזם שהוא חיוני גם לאדם כמו גם לכל בעל-חיים אחר, כדי לחיות בתוך המציאות. אם נוסיף את הסבריו של ריצ'רד דוקינס באשר לקושי הרב של המוח האנושי להבין את תורת דארווין ומנגד את הפתרון המעגלי שהדת מציעה, נוכל להבין טוב יותר את מקומה של הדת כיום.

אין ספק שאמונות אנימיסטיות מעניקות סיפוקים פסיכולוגיים שרוב בני-האדם אינם מוכנים לוותר עליהם. אינני רואה סיבה מדעית או לוגית שלא לבקש לנו ניחומים על-ידי התאמה או סיגול של אמונותינו (הדתיות) - מלבד הסיבה המוסרית: עניין של כבוד. מה דעתנו על אדם שהצליח לשכנע את עצמו כי הוא עתיד לזכות בהגרלה משום שהוא זקוק נואשות לכסף? מישהו עשוי להתקנא בו על ציפיותיו המכונפות קצרות-הימים, אולם רבים אחרים יחשבו כי הוא נכשל בתפקידו כאדם מבוגר וכיצור אנושי רציונלי לראות דברים כהוויתם. כשם שכל אחד מאיתנו בהתבגרו נאלץ ללמוד כיצד לעמוד בפיתוי של משאלות-לב בעניינים שגרתיים כהגרלות, כך אנוס היה המין האנושי שעמו אנו נמנים ללמוד עם התבגרותו, כי אין אנו ממלאים תפקיד של כוכב באיזו דרמה קוסמית כבירה. ייתכן שתפיסת האחדות הקוסמית, ההולכת ומתגבשת לקראת המאה ה21-, עשויה לתפוס את האלוהים לא כיוצר הקוסמוס ולא כזהה לקוסמוס, אלא כיציר הקוסמוס.

 
< קודם   הבא >
 
You are here  :דת ואבולוציה arrow סקר - אמנות של בני-אדם